سیستم اطفا حریق

تجهیزات اطفا حریق

تجهیزات اطفا حریق ساختمان به 5 دسته زیر تقسیم می شود :

 1. سیستم اطفا حریق اتوماتیک آبی
 2. سیستم اطفا حریق ثابت کفی، دی اکسیدکربن و پودر خشک
 3. لوله های بالاروی ثابت تر یا خشک
 4. سیستم اطفا حریق های قابل حمل
 5. درهای آتش بند، صفحات تنظیم جریان هوا و روش های مقاوم سازی ساختمانی

با توجه به اینکه آشکارسازها و زنگ های اعلام خطر آتش سوزی جز تجهیزات اطفا حریق نیستند، نصب آن ها باعث آگاهی از آتش سوزی می شود و زمان کنترل کردن و خاموش کردن آتش را کاهش می دهد. تجهیزات اعلام حریق خطر آسیب یا تلفات جانی را با اعلام خبر آتش سوزی کاهش می دهند.

حتما بخوانید : معرفی کامل سیستم اعلام حریق

سیستم اطفا حریق اتوماتیک آبی

سیستم اطفا حریق اتوماتیک شامل مخازن آب، شبکه ای از لوله ها و سر آبفشان ها است. این سیستم یک از موثرترین وسایل اطفای حریق برای آتش های از نوع کلاس A است. در ساختمان هایی که دارای مواد قابل احتراق از جمله چوب، پلاستیک، کاغذ هستند، شرکت های بیمه بر طبق استاندارد NFPA نصب سیستم اطفای حریق اتوماتیک را ضروری اعلام کردند

حتما بخوانید: نصب سیستم اعلام حریق در ساختمان

انواع سیستم های اطفا حریق

 1. سیستم تر
 2. سیستم خشک
 3. سیستم متناوب خشک و تر

سیستم تر

سیستم لوله کشی تر در ساختمان هایی استفاده می شود که دمای بالای صفر دارند و خطر یخ زدگی آب درون سیستم وجود ندارد. لوله کشی سیستم تر همیشه از آب پر است.گرمای ناشی از آتش سوزی باعث می شود نزدیکترین سرهای آبفشان باز شوند و پس از پاشیدن آب بر روی آتش، جریان آب یک زنگ خطر هیدرولیکی را در بیرون از ساختمان را به راه می اندازد و به این ترتیب می توان ایستگاه آتش نشانی محل را نیز باخبر کرد.

سیستم اطفا حریق تر

سیستم اطفا حریق تر

 سیستم خشک

سیستم لوله کشی خشک در ساختمان هایی به کار می رود که احتمال افت دما به زیر صفر درجه و یخ زدگی آب درون لوله ها امکان دارد. در این سیستم ها لوله کشی ساختمان با هوای فشرده ای با فشار متوسط پر می شود و آب توسط یک سوپاپ ویژه دور نگه داشته می شود. وقتی که یکی از سرهای آبفشان باز شد و هوای داخل لوله آزاد شد، سوپاپ بالا رفته و آب به درون لوله کشی وارد می شود.

 حتما بخوانید: رتبه بندی سیستم اعلام حریق

سیستم متناوب خشک و تر

از سیستم های متناوب در ساختمان هایی استفاده می شود که در ماه های زمستان احتمال یخ زدگی آب وجود دارد. در ماه تابستان سیستم با آب گر می شود و به عنوان سیستم تر کار می کند و با نزدیک شدن فصول سرد سال لوله کشی آب تخلیه شده و با هوای فشرده پر می شود و به عنوان سیستم خشک کار می کند. در اینجا به غیر از کوچکترین سیستم بر روی همه سیستم ها پمپ نصب می شود تا باعث افزایش سرعت جریان آب و بالا رفتن سوپاپ، زمان رسیدن آب به محل حریق بعد از باز شدن یک اسپرینکلر کاهش پیدا کند.

حتما بخوانید : سیم کشی و نصب سیستم های اعلام حریق

حفاظت در برابر آسیب ناشی از یخبندان

در ساختمان های سردی که از سیستم خشک یا خشک و تر متناوب استفاده می کنند، شیرها و همه لوله کشی زیر شیر ها که دارای آب هستند باید در اتاقی قرار بگیرند که در دمای بالای صفر نگه داشته شوند. شیر تخلیه را باید هر چند مدت یکبار باز کرد تا هر نوع آب میعانی داخل لوله ها تخلیه شود. برای تخلیه سیستم، سر آبفشان را باید در بالای لوله کشی نصب کرد.

انواع سر اسپرینکلر ( آبفشان)

 1. سر اسپرینکلر حبابی
 2. سر اسپرینکلر ضامن لحیمی
 3. سر اسپرینکلر لحیمی دوراسپید

سر اسپرینکلر (آبفشان ها) برحسب پاشش آب

 • سر اسپرینکلر آویزی
 • سر اسپرینکلر عمودی
 • سراسپرینکلر دیواری

 

حتما بخوانید: سیستم های اعلام و اطفای حریق

 

در حال ارسال
نظرات کاربر
5 (1 رای)
در صورت تمایل، مطلب ما را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید
ترک نظر