اجرای سیستم ارتینگ اتاق سرور

سیستم ارتینگ اتاق سرور

 اجرای سیستم ارتینگ در اتاق سرور از حیاتی ترین بخش ها می باشد و از صدمه دیدن تجهیزات مورد استفاده در اتاق سرور ازجمله سوییچ ، روتر، هارد و… جلوگیری می کند. وظیفه سیستم ارت انتقال  جریان الکتریکی به چاه ارت است.

کاربرد سیستم ارت برای اتاق سرور

1.پیشگیری از سوختن تجهیزات

در صورت بروز هرگونه اتصالی روی بدنه تجهیزات سخت افزاری داخل اتاق سرور و ورود جریان اضافه و ولتاژ بالا باعث آسیب دستگاه ها و منجر به سوختن آن ها می شود.

2.پیشگیری از بین رفتن داده ها و اطلاعات

جریان الکتریکی شدید باعث صدمه دیدن هارد و از بین رفتن اطلاعات حیاتی سازمان می شود و با از بین رفتن هارد اطلاعات دیگر به هیچ عنوان قابل برگشت نیست.

3.حفاظت از جان افراد

گاهی اوقات ممکن است جریان های الکتریکی ناخواسته از طریق اتصال یک رسانا به تجهیزات فلزی موجود  در اتاق و برخورد افراد با آن ها  منجر به برق گرفتگی شود.

4.هم پتانسیل کردن تجهیزات و لوازم فلزی

اختلاف پتاسیل بین  بخش فلزی دستگاه ها اعم از سرور، رک، سوییچ، روتر، سینی ثابت و متحرک و … باعث ایجاد جریان الکتریکی شده و باعث آسیب رسانی به آن ها می شود. هرچند مقدار جریان الکتریکی وارد ناچیز باشد در این صورت هم منجر به صدمه دیدن تجهیزات خواهد شد.

5.خروج الکتریسته ساکن

برای خارج کردن کردن الکتریسته ساکن از سیستم ارت استفاده می شود در غیر این صورت باعث جرقه زدن و صدمه دیدن دستگاه ها را به دنبال خواهد داشت.

حتما بخوانید : پروژه اجرای سیستم ارتینگ شرکت مبتکران صنعت

اجرای سیستم ارتینگ اتاق سرور

 اجرای سیستم ارتینگ اتاق سرور بسیار حیاتی است و باید با دقت بسیار بالایی طراحی و اجرا شود، برای حفر چاه برای دیتاسنترها و مراکز صنعتی بهتر است عمق چاه بین  6 تا 12 متر باشد. وبرای انتخاب محل اجرای چاه باید جایی را در نظر داشت که رطوبت بیشتری داشته باشد. در نظر داشته باشید که به علت عدم تخلیه جریان الکتریکی توسط چاه ارت ، باید فاصله چاه ارت سرور با سایر چاه ها حفظ شود. که رعایت نکردن این فاصله باعث می شود که جریان الکتریکی به سایر چاه ها نشت کند و باعث صدمه دو چندان شود.و بیان این نکته ضروری است که، سیستم ارت زمانی کارکرد مطلوبی خواهد داشت که میزان اهم چاه ارت پایین باشد.

شینه کشی در اتاق سرور

برای شینه کشی در اتاق سرور ابتدا با نوارهای مسی که صاف باشند و دچار انحنا نباشند طرحی شطرنجی در کف اتاق ایجاد می کنیم.اندازه خانه های ایجاد شده با نوارهای مسی تقریبا 60*90 سانتی متر می باشد، که  شینه کشی بین پایه های کف کاذب اجرا می شود. قطر تسمه استفاده شده برای اتاق سرور 3 تا 5 میلیمتر است.

حتما بخوانید : آموزش گام به گام اجرای چاه ارت
در حال ارسال
نظرات کاربر
5 (3 آرا)
در صورت تمایل، مطلب ما را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید
ترک نظر