نصب اعلام حریق در ساختمان

نصب اعلام حریق در ساختمان

امروزه با توجه به اهمیت سیستم های اعلام حریق، وجود این سیستم ها در ساختمان با تعداد طبقات بیشتر از پنج الزامی است. نصب اعلام حریق در ساختمان پس از تهیه نقشه های فنی توسط مهندسین برق انجام می گیرد. این نقشه ها مسیر دقیق اجزای سیستم اعلام حریق از جمله: کابل کشی، محل دقیق دتکتور ها و تعداد آنها، آژیرها، شستی ها و کنترل پنل اعلام حریق را مشخص می کنند.

الزامات نصب اعلام حریق در ساختمان

در پروژه های نصب اعلام حریق در ساختمان رعایت برخی از الزامات ضروری است:

  1. محل نصب شستی ها باید در مسیرهای خروجی ساختمان و در دسترس و در معرض دید باشد. رعایت این نکته موجب می گردد که اهالی ساختمان برای به صدا درآوردن آنها به هنگام وقوع آتش سوزی به محل حریق نزدیک نشوند و بتوانند از طریق مسیرهای خروجی از ساختمان بیرون روند.
  2. اگر ساختمان در حال احداث باشد، به هنگام نصب اعلام حریق در آن باید دتکتورها رو از محل های گرد و غبار دور نگاه ذاشت. چرا که ورود گرد و غبار به داخل آنها باعث ایجاد اختلال در عملکرد آنها و به صدا در آمدن آژیر می شود.
  3. صدای آژیرها باید از تمامی نقاط ساختمان به صورت یکنواخت شنیده شوند.
  4. نکته دیگری که به هنگام نصب اعلام حریق در ساختمان باید به آن توجه کافی داشت، امکان مطلع شدن افراد ناشنوا در ساختمان به هنگام بروز حریق می باشد. بدین منظور در محل های بخصوصی مثل پاگرد و یا راهروها چراغ های فلاشری به موازات آژیرها نصب می گردند تا همراه با آژیرها به کار افتند و افراد ناشنوا بتوانند با دیدن نور آنها متوجه بروز حریق شوند. به این چراغ ها اصطلاحا strobe light نیز گفته می شود.

جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر در این مورد با گروه مهندسین و کارشناسان اعلام و اطفاء حریق شرکت مبتکران تماس یگیرید..

در حال ارسال
نظرات کاربر
5 (1 رای)
در صورت تمایل، مطلب ما را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید
ترک نظر