حفاظت الکتریکی در تابلو برق

تاسیسات برق صنعتی و ساختمانی (تابلو برق)

در مطالب مربوط به تاسیسات برق صنعتی و ساختمانی و بخصوص تابلو برق قصد داریم تا با جنبه های مختلف این سیستم ها آشنا شویم. مباحث به صورت سلسه مراتبی در بخش وبلاگ سایت قرار خواهند گرفت. متخصصان این حوزه و افرادی که تصمیم به راه اندازی این سیستم ها به صورت تخصصی دارند، می توانند از مطالب این بخش به عنوان منبعی جامع و کامل استفاده نمایند. ضمن اینکه در طول مباحث با انواع تجهیزات مربوطه و کارکرد هر کدام از آنها آشنا خواهیم شد. در این مطلب آغازین، در مورد حفاظت الکتریکی در تاسیسات و بخصوص حفاظت الکتریکی در تابلو برق صحبت خواهیم کرد. رعایت نکات ایمنی در حفاظت الکتریکی در تابلو برق و طراحی تابلو برق بسیار حائز اهمیت می باشد.

حفاظت الکتریکی

اعمال مربوط به حفاظت الکتریکی، هر نوع عملی است که باید در تاسیسات الکتریکی و به هنگام نصب و راه اندازی آنها از جمله طراحی تابلو برق و نصب آن انجام داد تا اشخاص، دستگاه ها، مولدها، مصرف کننده ها و … دچار سانحه نشوند. خطاهایی که به علت وجود جریان برق اتفاق می افتند به سه گروه تقسیم بندی می شوند:

  • اتصال کوتاه: اگر دو سیم لخت که دارای اختلاف پتانسیل الکتریکی هستند به یکدیگر وصل شوند، اتصال کوتاه رخ می دهد.
  • اتصال بدنه: اکر سیم جریان دار به بدنه دستگاه وصل شود، اتصال بدنه رخ می دهد.
  • اتصال زمین: اگر سیم جریان دار به زمین وصل شود، اتصال زمین رخ می دهد.

در شکل زیر این اتصالات نشان داده شده اند.

انواع اتصالات در تابلو برق

انواع اتصالات

این اتصالات به دو صورت اتصال کامل و اتصال ناقص اتفاق می افتند. در صورتی که در محل، مقاومت وجود نداشته باشد جریان زیادی از محل اتصال عبور کرده و اتصال به صورت کامل رخ میدهد. در صورت وجود مقاومت خطا و اتصال به صورت ناقص صورت می گیرد. هر چند در این نوع اتصال جریان کمتری از مدار عبور می کند ولی نسبت به حالت کامل خطرناک تر است. چون به راحتی قابل تشخیص نیست.

………………………………………………………………………………………………

وبلاگ تخصصی تابلو برق

در حال ارسال
نظرات کاربر
5 (1 رای)
در صورت تمایل، مطلب ما را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید
ترک نظر