rga ارتینگ مخازن سوخت

معرفی تجهیزات (RGA (Assembly Retractable Grunding

  (RGA (Assembly Retractable Grunding یک سیستم بای پس ارتینگ کارآمد و تقریباً بدون تعمیر و نگهداری است که مخصوص مخازن ذخیره سازی سقف شناور طراحی شده است RGA با مهار قوس های الکتریکی در هنگام وقوع رعد و برق و سایر پدیده های الکتریکی ، خطر آتش سوزی مخازن را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد، به طور معمول rga در بالاترین نقطه مخزن نصب می شود و کابل تا آخرین حد کشیده میشود که هنگام استفاده  در طول آن تغییری ایجاد نشود. پس از نصب، کابل با ارتفاع سقف امتداد یافته و جمع می شود و کابل جمع شونده همیشه در کوتاهترین طول ممکن قرار دارد. مقاومت و امپدانس کم ناشی از آن ، ولتاژ بسیار پایین برای حفظ قوس الکتریکی است.

دلایل استفاده از  rga حفاظت جامع و ارتینگ مخازن سوخت

 1. کابل آلومینیوم  استفاده شده در این سیستم مقاومت در برابر خوردگی را بسیار بهبود می بخشد و در برابر سولفید هیدروژن (H2S) بسیار مقاوم است.
 2.  پیوند دائمی، قابل اعتماد و با امپدانس کم از آتش سوزی های ناشی از جریان صاعقه جلوگیری می کند.
 3. بسیار مقرون به صرف است و هزینه اولیه کم و بازده استثنایی سرمایه را دارد.
 4. نصب بسیار آسانی دارد و روی مخازن جدید و موجود در مدت 2 ساعت نصب می شود.
 5. سالها با دوام و عملکرد قابل اعتماد در محیط های خورنده طراحی شده است و ماندگاری بالایی دارد.
 6. در مقایسه با شانت در واقع نیاز به تعمیر و نگهداری ندارد.
 7.  با  بکارگیری  سیستم  rgaاز آتش سوزی مخازن سوخت در برابر جریان های صاعقه جلوگیری کنید.

مخازن با سقف شناور باز (Open Top Floating Roof tanks)

مخازن سقف شناور برای ذخیره و نگهداری نفت خام، میعانات گازی و بنزین و گازوییل استفاده می شود. سقف این مخازن دو لایه است که با طراحی هندسی به تعدادی compart  تقسیم بندی شده است. و سقف این مخازن در اصل مانند یک کشتی بر روی سطح هیدروکربور شناور می باشد و با بالا رفتن هیدروکربور، بالا و پایین می رود. پیرامون سقف به وسیله یک سیستم آب بندی دولایه یا سه لایه با سطح جانبی مخزن سوخت آب بندی می شود تا از فرار بخارهای هیدروکربو حفاظت کند و این موضوع مهمی به جهت اقتصادی است که از هدر رفتن هیدروکربو جلوگیری می کند و هم به جهت خطر آتش سوزی امری مهم است.

rga ارتینگ مخازن سوخت-مخازن سوخت سقف شناور

rga ارتینگ مخازن سوخت-مخازن سوخت سقف شناور

خطر آتش سوزی در مخازن سقف شناور

مطالعات اخیر نشان داده است که حداقل 31٪ از کل آتش سوزی مخزن سقف شناور ناشی از رعد و برق است. برخورد صاعقه  به مخازن سوخت، 500 میلیون ولت، ولتاژ تخلیه می کند که دمایی به اندازه 27000 درجه سانتی گراد تولید می کند و این میزان دما در صورت بسته بودن در مخزن فاحعه بار است. بدنه مخازن سقف شناور در صورت برخورد صاعقه، معمولاً بار الکتریکی خود را با سرعت بیشتری نسبت به سقف شناور تخلیه می کند. این تفاوت در پتانسیل الکتریکی، خطر قوس الکتریکی را افزایش می دهد ، که باعث ایجاد جرقه در سطح مشترک سقف و بدنه مخزن می شود.

محدودیت شنت ها در حفاظت از مخازن سقف شناور

 برای مقابله با خطر آتش سوزی در مخازن سوخت از نوارهای فلزی بنام  “شنت” استفاده شده است که بدنه و سقف مخزن را به صورت الکتریکی در چندین نقطه به یکدیگر متصل می کند. متأسفانه، پیوندی که این شنت ها ایجاد می کنند قابل اعتماد نیست و تخیله جریان صاعقه، به جهت عدم اتصال الکتریکی مناسب به طور کامل انجام نمی شود:

 • زنگ زدگی ، رسوبات مومی و رنگ می تواند دیواره داخلی بدنه مخزن را پوشانده باشد و در این صورت مقاومت افزایش پیدا می کند.
 •  سقف شناور می تواند کمی از مرکز خارج شده و برخی از شنت ها را از بدنه مخزن جدا کند.
 •  شنت ها تحت هر شرایطی قوس الکتریکی (جرقه) می زنند، حتی اگر دیواره مخزن و شنت ها جدید و تمیز باشند.

برای ارتینگ مخازن سوخت و حفاظت هنگام وقوع رعد و برق، راهکارهای مختلفی بیان شده است، اما همه این روش ها، نقص های مشابهی دارند. و در هنگام وقوع صاعقه به طور معمول امپدانس بالایی دارند.

راه حل  rga برای حفاظت از مخازن سوخت سقف شناور

سیستم بای پس ارتینگ RGA راه حلی مناسب برای حفاظت از مخازن سوخت سقف شناور :

 • کابل زمینی جمع شده و بافته شده سطح زمین را به حداکثر می رساند و طول آن را با ارتفاع سقف شناور تنظیم می کند ، کمترین امپدانس مقاومت ممکن را تضمین می کند.
 • RGA و کابل در نقاط مناسب روی بدنه مخزن و سقف شناور پیچ و مهر و موم شده اند.
 • در صورت استفاده صحیح، چندین RGA در هر مخزن مسیرهایی با امپدانس پایین را برای تخلیه ایمن جریان صاعقه فراهم می کنند.
 • برای مقاومت در برابر خوردگی و مقاومت در برابر سولفید هیدروژن(H2S)، در این سیستم از جنس آلومینیوم استفاده شده است که بسیار مقاوم است.
 • RGA به گونه ای طراحی شده است که به راحتی بر روی هر مخزن موجود، حتی آنهایی که در سرویس هستند، نصب می شود. بازرسی آن نیز آسان است و به گونه ای طراحی شده است که نیاز چندانی به نگهداری ندارد.
در حال ارسال
نظرات کاربر
0 (0 رای)
در صورت تمایل، مطلب ما را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید
ترک نظر