سیستم اعلام حریق

سیستم اعلام حریق چیست ؟

سیستم اعلام حریق مجموعه از تجهیزات، دتکتورها و شستی های اعلام حریق است. و برای کشف و اعلام حریق به طور خودکار برای آشکار سازی آتش سوزی در مراحل اولیه انجام می گیرد تا با کشف به موقع آتش بتوان افراد را از خطر وقوع حریق آگاه کرد و برای نجات هر چه سریعتر افراد اقدام کرد و در نهایت باعث کاهش تلفات جانی و خسارات شد.

حتما بخوانید : اهمیت وجود سیستم اعلان حریق در ساختمان

انواع سیستم اعلام حریق

1. سیستم اعلام حریق دستی
2. سیستم های اعلام حریق موضعی
3. سیستم اعلام حریق متعارف
4. سیستم اعلام حریق آدرس پذیر
5. سیستم اعلام حریق هوشمند

حتما بخوانید : قطعات سیستم اعلان حریق

1. سیستم اعلام حریق دستی

سیستم اعلام حریق دستی از یک پنل مرکزی دارای صفحه نمایش دهنده زون ها، شستی های اعلام حریق و تجهیزات هشدار دهنده اعلام حریق تشکیل شده است. و ساده ترین نوع از سیستم های اعلان حریق است. این سیستم در مکان هایی کاربرد دارد که اشخاص بصورت شبانه روزی در حال انجام کار هستند و امکان بروز حریق بخاطر حضور افراد بسیار پایین است. زیرا در حداقل زمان وقوع حریق با شکستن شستی های اعلان حریق و فعال شدن تجهیزات هشدار دهنده، دیگران از بروز حریق اطلاع پیدا میکنند.

2. سیستم اعلام حریق موضعی

سیستم اعلام حریق موضعی یک آژیر کوچک درون دتکتور است و نسبت به دود حساس است. این نوع سیستم برای آپارتمان ها، ساختمان های بزرگ و حتی ساختمان های دو طبقه اصلا مناسب نیستند و برای ساختمان های کوچک کاربرد دارند.

3. سیستم اعلام حریق متعارف

سیستم های اعلام حریق متعارف از یک پنل مرکزی، تجهیزات هشدار دهنده، دتکتورها و شستی های اعلان حریق تشکیل شده است. پنل مرکزی از برق شهر تغذیه می شود و دارای یک باتری است تا هنگام قطع برق از خاموشی دستگاه جلوگیری شود. تعداد زون های سیستم اعلام حریق متعارف بین 1 تا 32 زون است. و شستی ها و دتکتورها با دو سیم به پنل مرکزی وصل می شوند.

سیستم اعلام حریق متعارف

سیستم اعلام حریق متعارف

4. سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر از یک پنل مرکزی، تجهیزات هشدار دهنده ، دتکتور ها و شستی های اعلام حریق تشکیل شده است. روش کار سیستم اعلان حریق همانند سیستم اعلان حریق متعارف می باشد با این تفاوت که سیستم اعلان حریق آدرس پذیر 1 تا 8 حلقه دارد. در این سیستم ها هرکدام از شستی ها و دتکتورها آدرس منحصر بفرد خود را دارند که این آدرس ها توسط پنل مرکزی قابل شناسایی است.

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

5. سیستم اعلام حریق هوشمند

در سیستم اعلام حریق هوشمند تمام تجهیزات از نوع آنالوگ است. در این سیستم مقدار جریان هر کدام از دتکتورها، با توجه به احساس دتکتور از بررسی شرایط محیط پیرامون، براساس آن جریان آنالوگ تغییر می کند. دتکتورهای هوشمند اطلاعات را به پنل مرکزی ارسال می کنند و ریزپردازنده های داخل پنل کنترل اطلاعات را دریافت کرده و وضعیت جریان را بررسی می کند. سیستم هوشمند اعلان حریق دارای قابلیتی است که بعد از چند سال کارکرد و از دست دادن کارایی دتکتور با هشدار دادن زمان تعویض دتکتور را اعلام کند. در این سیستم ها امکان تنظیم حساسیت دتکتورها نیز وجود دارد.

سیستم اعلام حریق هوشمند

 

نقشه سیستم اعلام حریق

نقشه سیستم اعلام حریق

نقشه سیستم اعلام حریق

نصب و سیم کشی سیستم اعلام حریق

انواع هشدار دهنده :

1. هشدار دهنده صوتی ( آژیر، بوق)
2. هشدار دهنده نوری ( فلاشر، چراغ گردان)

برای نصب هشداردهنده در مکان های پر سر و صدا بهتر است قدرت آژیر db 90 و هر زون حریق زون هشدار دهنده داشته باشد. و در هر ناحیه کشف حریق باید یک سیستم اعلام حریق نصب شود.هشدار دهنده صوتی باید در تمام مکان ها از جمله راه پله، انباری قابل شنیدن باشد. در ساختمان های مسکونی حداقل صدای هشداردهنده صوتی db 65، و در اتاق خواب db 75 باشد و باید در نظر داشت که صدای آژیر db 5 بالاتر از صدای محیط باشد.

در مکان های بزرگ مانند تالار و سالن آژیر باید در جهات مختلف نصب شود و هم صدا باشند و با آژیر دزدگیر متفاوت باشد. درب های ضد حریق db 30، درب های استاندارد db 20 و درب های معمولی حداکثر db 10 از شدت صدا می کاهند. نرخ کاهش صدا در حدود db 3 بر متر است و مکان نصب بدون وجود مانع از زیر سقف بهتر است حداکثر cm20 باشد.

حتما بخوانید : نصب اعلان حریق در ساختمان

سنسور اعلام حریق

بهترین روش برای انتخاب سنسور اعلان حریق بررسی محل مورد نظر است که می خواهد با سیستم های کشف و اعلان حریق ایمن شود کدام محصول آتش بیشتر است و دیگر اینکه احتمال هشدار دهنده های کاذب هم وجود دارد. مثلا در محل هایی که احتمال هشدار کاذب دتکتور دودی است از دتکتور حرارتی استفاده می شود و با توجه به نوع حریق از دو دتکتور دودی و حرارتی یا ترکیب آن ها استفاده شود. در انتخاب نوع دتکتور ، در ارتفاع های زیاد دتکتور های سقفی کارایی چندانی ندارند و می توان از بیم دتکتور استفاده کرد.

حتما بخوانید : رتبه بندی سیستم های اعلان حریق

انتخاب نوع سیستم اعلام حریق

در انتخاب نوع سیستم اعلان حریق با توجه به حساسیت مکان مورد نظر و با نظر کارشناسان اعلام حریق می توان نوع سیستم را انتخاب کرد.

نصب شستی اعلام حریق

محل نصب شستی های اعلام حریق کنار درب های خروجی و خروج اضطراری، راه پله ها و در مکان های قابل دید است. بر طبق استاندارد EN 54-11 بیشترین فاصله شستی های اعلام حریق از یکدیگر 45 متر در مسیرهای هم سطح و کم تردد است و در مسیرهای پر تردد فاصله 20 متر و در راه پله ها حداکثر 25 متر و در مسیرهای پر تردد و دارای مانع 15 متر می باشد. و در تمامی استانداردها فاصله بین 35 تا 40 متر پیشنهاد می شود.

سیم کشی و نصب سیستم اعلام حریق متعارف

نصب سیستم اعلام حریق، در سیستم اعلام حریق متعارف تجهیزات هشدار دهنده مثل دتکتور ها و شستی ها سیم کشی می شوند. عملکرد پنل مرکزی متعارف نشان دادن موقعیت آتش در حد زون است. در این سیستم دتکتورهای هر زون در یک گروه و به شکل شعاعی به یک زون پنل متصل می شوند. زون ها از هم جدا هستند و هرکدام یک نشانگر مجزا دارد. هر دتکتور یک LED دارد که هنگام عملکرد دتکتور چشمک می زند. در این سیستم با فعال شدن یک زون و با مراجعه، دتکتور فعال شده را رد یابی کنیم. برای سرعت بخشیدن جهت پیدا کردن دتکتور می توان به دتکتور یک ریموت اندیکاتور وصل کرد.

سیم کشی سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

در این سیستم سیم کشی به شکل حلقوی (Loop) است. به این شکل که دو رشته سیم از پنل مرکزی خارج شده و شستی و دتکتور و تجهیزات هشدار دهنده بر روی آن نصب می شود و بعد به پنل مرکزی متصل می شوند. از مزایای سیستم حلقوی این است که اگر در یک سمت دتکتور حالت اتصال کوتاه یا اتصال باز به وجود آید به کمک ایزولاتور محل اتصال برطرف و از سمت دیگر با پنل مرکزی ارتباط برقرار می کند و به کار خود ادامه می دهد.

حتما بخوانید : سیستم های اعلام و اطفاء حریق

 برای کسب اطلاعات بیشتر و هرگونه سوال در زمینه سیستمهای اعلام حریق می توانید با کارشناسان مجرب ما تماس حاصل بفرمایید.

در حال ارسال
نظرات کاربر
5 (1 رای)
در صورت تمایل، مطلب ما را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید
ترک نظر