سیستم اعلام حریق ساختمان

اهمیت وجود سیستم اعلام حریق

امروزه وجود سیستم های اعلام حریق در ساختمان ها برای حفاظت از جان انسان ها و اموال جز الزامات ضروری می باشد که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. این سیستم ها با تشخیص سریع آتش سوزی کمک شایانی در کنترل حریق دارند و از آسیب های احتمالی جلوگیری می کنند.

سیستم اعلام حریق ساختمان

سیستم اعلام حریق شامل مجموعه ای از تجهیزات، دستگاه ها و وسایل الکترونیکی است که برای تشخیص حریق و آتش سوزی و هشدار دادن در مراحل اولیه استفاده می شود. و در صورت بروز هرگونه علایم آتش سوزی سیستم هشدار دهنده فعال میشود. اجرا و بهره برداری از سیستم اعلام حریق به منظور حفاظت از جان افراد و جلوگیری از زیان های مالی صورت می گیرد. سیستم اعلام و اطفای حریق از سیستم های امنیتی برای تجهیزات سازمان های صنعتی، اماکن مسکونی و ساختمان ها است.

حتما بخوانید : اجزای سیستم اعلام حریق

 

انواع سیستم اعلام حریق :

سیستم ها ی اعلام حریق به سه نوع زیر تقسیم می شوند :

  1. سیستم ها ی متعارف (آدرس ده بوسیله چراغ هشدار دهنده)
  2. سیستم های آدرس پذیر یا نمایشگر LCD
  3. سیستم های هوشمند
  1. سیستم های متعارف (آدرس ده بوسیله چراغ هشدار دهنده تابلو مرکزی)

سیستم متعارف از قدیمی ترین انواع سیستم های اعلام حریق است که علی رغم تغییرات کیفی اندک، همچنان مورد استفاده قرار می گیرد. در این سیستم چندین آشکارساز و شستی که یک منطقه از ساختمان را پوشش می دهند در قالب یک مدار بهم پیوسته و به تابلوی کنترل مرکزی متصل می شوند. بنابراین هر مدار نماینده یک منطقه است. ودر صورت حریق این مناطف نشان دهنده محل تقریبی آتش سوزی است که با حضور فیزیکی در محل حریق می توان محل دقیق آتش سوزی را تشخیص داد.

  1. سیستم های آدرس پذیر

سیستم های اعلام حریق آدرس  پذیر یکی از انواع سیستم های اعلام حریق است که بعد از سیستم اعلام حریق متعارف وارد کار شدند. تمام تجهیزات مورد استفاده در آن دارای آدرس مشخصی هستند که با استفاده از تابلوی مرکزی توانایی شناسایی و تشخیص محل دقیق آن ها را دارد. به دلیل هوشمند بودن دقت و سرعت بالایی در کشف حریق دارند.و برای تشخیص دقیق محل حریق نیازی به حضور نیست چرا که تابلوی مرکزی آدرس دقیق را مشخص می کند.و همین امر موجب سرعت و دقت عمل بیشتر در مهار آتش سوزی می باشد.

حتما بخوانید : سیستم های اعلام و اطفاء حریق
  1. سیستم های هوشمند

آشکار سازهایی که در سیستم های هوشمند بکارگرفته شده اند دارای میکروپروسسور هستند که بصورت دایمی در حال سنجش محیط هستند ودر صورت دریافت علایمی مثل دود یا گرما اطلاعات را به پنل مرکزی ارسال می کنند و پنل مرکزی با پردازش اطلاعات وضعیت موجود را اعلام می کند. و همچنین می توان برای همه سنسورها بصورت جداگانه مقدار حساسیت مشخصی راتعریف و تنظیم کرد. سیستم های هوشمند را میتوان بصورت نرم افزاری به دیگر سیستم های حفاظتی و امنیتی موجود در ساختمان متصل کرد.سیستم های هوشمند نسبت به سیستم های متعارف و آدرس پذیر سرعت تشخیص بسیار بالایی دارند که عمل کنترل حریق را بهبود می بخشد.

 

حتما بخوانید : رتبه بندی سیستم های اعلام حریق

 

در حال ارسال
نظرات کاربر
0 (0 رای)
در صورت تمایل، مطلب ما را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید
ترک نظر