چاه ارت

ضرورت اجرای چاه ارت در ساختمان

همانطور که بنابر مباحث گذشته می دانیم که لزوم اجرای چاه ارت حفاظت از جان انسانها و اموال و تجهیزات الکترونیکی می باشد. وجود سیستم زمین در ساختمان های مسکونی و همچنین ساختمان های ادارای جز ملزومات است.بطور کلی می توان گفت نقش چاه ارت اتصال هر نوع جریان الکتریکی به زمین است که این کارکرد بیشتر برای جلوگیری از برق گرفتگی انجام می شود.

ملزومات چاه ارت

صفحه مسی ، سیم مسی ، جوش کلود سیم به صفحه، مواد کاهنده بنتونیت، جعبه تست ارت، میله ارت

 

اجرای چاه ارت در ساختمان

اجرای چاه ارت در ساختمان

 

اجرای چاه ارت در ساختمان

 در شروع کار بطور استاندارد چاهی به عمق 4 تا 6 متر حفر می کنیم.عمق چاه بستگی به نوع خاک و سنگلاخی بودن یا سبک بودن خاک دارد و باتوجه به نوع خاک، عمق متفاوتی در نظر میگیریم.عمق چاه بایستی در حدی باشد که رطوبت خاک پدیدار شود.بهترین مکان برای اجرای چاه ارت محلی است که امکان آبیاری داشته باشد، در ساختمان، باغچه گزینه مناسبی است. و آسیبی به سازه ی ساختمان نخواهد رسید.بعد از حفر چاه مقدار مشخصی آب داخل چاه ریخته می شود و بعد از 50 تا 60 دقیقه،کف چاه را با خاک نرم می پوشانیم.

گام اول، قرار دادن صفحه مسی در چاه ارت

در این مرحله صفحه مسی را با ابعاد 50 *50  سانتی متر را بصورت عمودی داخل چاه قرار می دهیم که با کف چاه تا حدود 20 سانتی متر فاصله داشته باشد. یک سیم مسی به صفحه جوش خورده است.و انتهای سیم مسی بیرون چاه قرار دارد.

گام دوم، استفاده از بنتونیت

اطراف صفحه مسی را با مواد کاهنده مقاومت زمین، مانند بنتونیت پر می کنیم. در اینجا حدودا 500 کیلوگرم بنتونیت نیاز داریم تا هم اطراف صفحه را بپوشاند و 10 سانت هم بالاتر از صفحه را بپوشاند.بعد از گذشتن زمانی در حدود 4 ساعت که مواد کاملا سفت شده باشد، لوله پلیکا 10 را روی صفحه قرار می دهیم. و چاه را با خاک نرم پر می کنیم.و باقی سنگریزه ها را داخل لوله می ریزیم تا آب براحتی بتواند داخل چاه نفوذ کند.باید توجه کنید که سطح لوله پایین تر یا بالاتر از سطح باغچه نباشد و کاملا هم سطح باشد تا آب به راحتی به داخل چاه ارت نفوذ پیدا کند.

گام سوم، اتصال سیم مسی به شینه ارت

انتهای سیم مسی که بیرون از چاه قرار داشت را به اندازه تقریبا 20 سانت داخل خاک کرده و به شینه زمین تابلو  توسط کابلشو محکم می کنیم توجه داشته باشید که وجود شینه ارت در مجاورت چاه ارت یا داخل تابلوی اصلی از الزامات است.به شینه ارت علاوه بر چاه ارت، سیم‌های لخت مسی از سازه فلزی ساختمان، میلگردهای داخل بتن، عایق حفاظتی اصلی و عایق خنثی، متصل می‌گردد.

 

مقالات مرتبط پیشنهادی :
چاه ارت (اجرا، تست و صدور تائیدیه)
مفهوم سیستم ارت و دستورالعمل ساده جهت پیاده سازی آن

 

در حال ارسال
نظرات کاربر
5 (1 رای)
در صورت تمایل، مطلب ما را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید
ترک نظر