بنتونیت-msdco.ir

بنتونیت-msdco.ir

معرفی بنتونیت (Bentonite)

در زمان قدیم خاکی بود که خواصی شبیه صابون داشت و به آن گل سرشوی می گفتند و برای شستشو استفاده می شد و امروزه بنام خاک بنتونیت شناخته میشود و اگر یک مشت از آن داخل یک لیتر آب ریخته شود بسیار حجیم شده و محکمتر از بتون می شود.

معدن بنتونیت (Bentonite)

معادن این خاک فوق العاده در خراسان جنوبی وجود دارد که سه نوع bentonite با رنگ های سبز، سفید و قرمز را دارا می باشد که مرغوبترین این خاک سفید رنگ است و عمری به اندازه چند قرن دارد و در برخی از این معادن ماهانه سه هزار تن خاک استخراج میشود.

مصارف خاک بنتونیت

در گذشته از این خاک بیشتر برای شستشو استفاده می شد ولی استفاده عمده آن از قرن بیستم به بعد شروع شد. انواع مختلف آن براساس ویژگی هایشان در کاربردهای گوناگونی استفاده می شوند.

این خاک ارزشمند بخاطر چسبندگی،پلاستیک بودن ، ژله ای بودن،کلوییدی و خوب مخلوط شدن با آب و جذب سریع آب،نرم بودن وتورم پذیری کاربردهای زیادی در حفاری چاه های نفتی؛ کشاوری؛ ریخته گری؛کشاورزی؛سدسازی؛ گندله سازی کانه آهن، گل های حفاری، فضولات حیوانات خانگی، ماسه های ریخته گری و در ساختمان سازی  دارد.

وهمچنین کاربردهای خاص از جمله کاتالیزورها؛ جوهرها ؛ رنگ ها ؛ امولوسیون های آسفالت ؛ گریس ها ؛ لوازم آرایشی و داروسازی می باشد.

انواع بنتونیت

انواع بنتونیت-msdco.ir

انواع بنتونیت-msdco.ir

به دو دسته تقسیم میشود :

 1. سدیم دار یا متورم

bentonite سدیم دار یا متورم در حفاری چاه مورد استفاده قرار می گیرد وقتی با آب ترکیب می شود، منبسط شده و دچار چسبندگی می شود و حجم آن چند برابر می شود به همین دلیل به بنتونیت سدیم دار ، bentonite متورم نیز می گویند. نوع  سدیم دار بیشتر در حفاری چاه کاربرد دارد به دلیل متورم شدن ،چسبندگی و سفت شدن مانع از ریزش دیواره های چاه می شود.

2.کلسیم دار یا غیرمتورم

bentonite کلسیم دار یا غیر متورم در صورت ترکیب با آب متورم نمی شود و به همین جهت در صنعت حفاری کاربردی ندارد. البته با افزودن کلرید سدیم به نوع کلسیم دار، می توان آن را به bentonite سدیم دار تبدیل نمود. نوع کلسیم دار مصارف بهداشتی و آرایشی،کشاورزی،مصارف مربوط به سرامیک سازی، صنایع غذایی، صنایع شیمیایی، صنعت نفت و … دارد.

استفاده از بنتونیت در حفاری چاه ارت

دوغاب بنتونیت در چاه ارت به عنوان یک ماده کم مقاومت استفاده می شود که الکترود زمین در آن قرار می گیرد. همچنین حفره های پیرامون میله زمین را پر می کند تا مقاومت آن پایین بیاید.

 این ماده معدنی به دلیل داشتن خاصیت تیکسوتروپیک پس از مدتی راکد ماندن، ژل می شود و شسته نخواهد شد. از آنجایی که مقاومت الکتریکی پایینی دارد در شرایط معمولی خشک نمی شود و رطوبت چاه را بخوبی نگه می دارد و همچنین صفحه مسی داخل چاه ارت را هم محافظت می کند.همچنین از انواع کاهنده مقاومت زمین محسوب می شود و با محیط زیست سازگار است و هیچ گونه مواد شیمیایی ندارد و قیمت مناسب و صرفه اقتصادی دارد.

در ویدیو زیر تهیه ملات به تصویر کشیده شده است.

استفاده غلط از بنتونیت در چاه ارت

  • عدم رعایت نسبت صحیح اختلاط با آب موقع اجرا
  • تزریق رطوبت بیش از حد
  • ترکیب با خاک
  • ترکیب با نمک
  • ترکیب با ذغال

توجه داشته باشید که در اجرای چاه ارت هرگز نباید از ذغال و نمک استفاده کرد، چرا که نمک خاصیت خوردندگی بسیار بالایی دارد و باعث از بین رفتن الکترود مسی و صفحه مسی در چاه ارت می شود و باید الکترودها و صفحه ارت را تعویض نمود. ولی این خاک رس ارزشمند از خوردگی و پایین آمدن عمر مفید الکترودها و صفحه مسی جلوگیری می کند.

بیشتر بخوانید : آموزش گام به گام اجرای چاه ارت

 نحوه استفاده صحیح از مواد کاهنده مقاومت زمین

برای استفاده از این خاک درچاه ارت به عنوان مواد کاهنده برای پایین آوردن مقاومت الکتریکی زمین ، معمولا برای چاهی به قطر حدود 80 سانتی متر و صفحه ای به ضلع 50 سانتی متر، حدود 300 تا 350 کیلوگرم بنتونیت و 3 برابر آن آب لازم است. البته میزان استفاده به شرایط آب و هوایی منطقه مورد نظر و همچنین جنس خاک و سنگلاخی بودن زمین بستگی دارد.

بیشتر بخوانید : معرفی کامل انواع مواد کاهنده مقاومت زمین

انواع رنگ بنتونیت

این خاک فوق العاده از خانواده خاک رس است و عناصر موجود در آن مانند سدیم، کلسیم، آلومینیوم، آهن و … در رنگ آن تاثیرگذار است. رنگ نوع سدیم دار کرم، سفید و صورتی است و قدرت بالایی در جذب آب دارد و به همین دلیل bentonite اکتیو (سدیم دار) در اجرای چاه ارت استفاده میشود. رنگ نوع کلسیم دار کرم، سفید و سبز است و قدرت بالایی در جذب روغن دارد به همین دلیل در صنایع آرایشی و بهداشتی بکار برده می شود.

رنگ بنتونیت-mscdo.ir

رنگ بنتونیت-msdco.ir

بنتونیت در کشاورزی

بنتونیت سدیم دار به دلیل نگهداری و جذب بالای آب به مدت بالا در کشاورزی کاربرد بسزایی دارد، زیرا با جذب آب در خود در مناطق کم آب باعث کاهش دفعات آبیاری می شود و از هدر رفتن آب جلوگیری می کند. در تهیه سموم و کودهای کشاورزی استفاده می شود و آفت محصولات کشاورزی را از بین می برد. باعث افزایش کیفیت محصولات کشاورزی شده و بهره وری را افزایش می دهد.

بنتونیت در گندله سازی

bentonite سدیم دار با مخلوط شدن با سنگ آهن خرد شده به گلوله های کوچکی تبدیل می شوند که به آن گندله گفته می شود، بعد از ترکیب آن با سنگ آهن پخته و سخت و محکم می شود و به اندازه ای مقاوم می شوند که در مقابل ذوب شدن، خرد نمی شوند. همچنین سرعت خشک شدن گندله را بالا می برد و از ترک خوردگی آن جلوگیری می کند.

 بنتونیت در ریخته گری

برای ساخت قالب ریخته گری از ماسه و بنتونیت استفاده می شود،نوع کلسیم دار خاصیت چسبندگی و تورم پذیری ندارد، بنابراین از نوع سدیمی استفاده می شود تا ماسه را بهم بچسباند و استحکام آن را بالا ببرد. استفاده از آن در ریخته گری باعث می شود که کیفیت ریخته گری بهبود یابد و مصرف سایر مواد افزودنی در ریخته گری کمتر شود و با، بالا رفتن تولید شرایط کاری را بهبود بخشد.

بنتوینت خوراکی

برای تهیه و تولید bentonite خوراکی یا بنتونیت دام و طیور، هر دو نوع سدیم دار و کلسیم دار استفاده می شود. که نوع خوراکی  این خاک با ارزش سرشار از مواد معدنی و ریز مغذی ها است به همین علت وزن دام را افزایش می دهد و باعث رشد گله می شود. و آلودگی های روده و مایکوتاکسین ها را کاهش می دهد و به هضم مواد غذایی کمک می کند. و برای خوراک طیور در مرغداری ها هم استفاده می شود. همچنین برای طیور باعث افزایش وزن و تقویت جوجه ها میشود و ضخامت پوسته تخم مرغ را افزایش می دهد و همچنین ارزش غذایی تخم مرغ را بالا می برد.

بنتونیت خوراکی-msdco.ir

بنتونیت خوراکی-msdco.ir

بنتونیت شوینده

 در ساخت انواع مواد شوینده، از هر دو نوع سدیم دار و کلسیم دار استفاده می شوند. به علت ویژگی جذب بالای آب، در تولید مواد شوینده نیز کاربرد دارد و میزان سختی موجود در مواد شوینده را کاهش می دهد و با ترکیبات پودر شوینده سازگاری دارد. همچنین باعث نرمی و لطافت پارچه شده، رطوبت پارچه را جذب کرده و اتو کشی را آسان می کند.

استفاده در محصولات آرایشی

از دیگر مزایای bentonite خاک رس، استفاده از این خاک ارزشمند در تولید محصولات بهداشتی و آرایشی است، و به عنوان امولسیون به کار می رود.به علت ساختار کلوئیدی و خاصیت امولسیونی که توانایی ترکیب چربی و آب را دارد، محلول یک دستی ایجاد می کند و همچنین از خشک شدن و سفت شدن مواد تشکیل دهنده ی محصولات جلوگیری می کند و مانع از ژله ای شدن مواد می شود. با ایجاد محلولی همگن از ته نشین شدن مواد نیز جلوگیری می کند. جالب است بدانید bentonite خونریزی را هم کنترل می کند.

در حال ارسال
نظرات کاربر
5 (7 آرا)
در صورت تمایل، مطلب ما را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید
9نظر
حسام

آگوست 2, 2020 @ 12:19

پاسخ

میشه بجای بنتونیت از ذغال و نمک استفاده کرد؟

admin

آگوست 2, 2020 @ 14:37

پاسخ

در اثر مرور زمان و حل شدن نمک (حدودا 2 سال بعد از احداث چاه ارت) از حجم مواد پرکننده کم شده و در صورتیکه این حجم از دست رفته با خاک جایگزین نشود (اصولا هم جایگزین نمی شود) و بصورت خالی باقی بماند، مقاومت الکترود بیش از حد زیاد خواهد شد. چون امکان ترمیم چاه ارت وجود ندارد، بنابراین نباید از نمک در چاه ارت استفاده نمود

Behnam

آگوست 3, 2020 @ 01:23

پاسخ

هر دو نوع بنتونیت در اجرای چاه ارت کارایی دارند؟

admin

آگوست 3, 2020 @ 11:54

پاسخ

در حفاری چاه ارت بنتونیت سدیم دار بکار برده می شود.

Vida

آگوست 4, 2020 @ 16:40

پاسخ

برای اجرای چاه ارت فقط باید از بنتونیت استفاده کرد؟

admin

آگوست 4, 2020 @ 16:50

پاسخ

بستگی به جنس خاک و میزان رطوبت می توان از بنتونیت یا سایر مواد کاهنده زمین مانند مواد کاهنده LOM، GEM، GIM، TK1 ،TK2 و … استفاده کرد.

مسیحا

آگوست 4, 2020 @ 21:19

پاسخ

در اجرای چاه ارت میشه از بنتونیت غیرمتورم استفاده کرد؟

admin

آگوست 4, 2020 @ 21:35

پاسخ

بنتونیت کلسیم دار یا غیر متورم در صورت ترکیب با آب متورم نمی شود و به همین جهت در صنعت حفاری کاربردی ندارد. البته با افزودن کلرید سدیم به بنتونیت کلسیم دار، می توان آن را به بنتونیت سدیم دار تبدیل نمود.

ترک نظر