بنتونیت چاه ارت

بنتونیت چاه ارت

آشنایی با خاک بنتونیت 

در زمان قدیم خاکی بود که خواصی شبیه صابون داشت و به آن گل سرشوی می گفتند و برای شستشو استفاده می شد و امروزه بنام خاک بنتونیت شناخته میشود و اگر یک مشت از آن داخل یک لیتر آب ریخته شود بسیار حجیم شده و محکمتر از بتون می شود.

معادن خاک بنتونیت در خراسان جنوبی وجود دارد که سه نوع بنتونیت با رنگ های سبز، سفید وقرمز را دارا می باشد که مرغوبترین این خاک سفید رنگ است و عمری به اندازه چند قرن دارد و در برخی از این معادن ماهانه سه هزار تن خاک استخراج میشود.

مصارف خاک بنتونیت

در گذشته از این خاک بیشتر برای شستشو استفاده می شد ولی استفاده عمده آن از قرن بیستم به بعد شروع شد.انواع مختلف بنتونیت براساس ویژگی هایشان در کاربردهای گوناگونی استفاده می شوند.

خاک بنتونیت بخاطر چسبندگی،پلاستیک بودن ، ژله ای بودن،کلوییدی و خوب مخلوط شدن با آب و جذب سریع آب،نرم بودن وتورم پذیری کاربردهای زیادی در حفاری چاه های نفتی؛ کشاوری؛ ریخته گری؛کشاورزی؛سدسازی؛ گندله سازی کانه آهن، گل های حفاری، فضولات حیوانات خانگی، ماسه های ریخته گری و در ساختمان سازی  دارد.

وهمچنین کاربردهای خاص بنتونیت از جمله کاتالیزورها؛ جوهرها ؛ رنگ ها ؛ امولوسیون های آسفالت ؛ گریس ها ؛ لوازم آرایشی و داروسازی می باشد.

انواع بنتونیت

به دو دسته تقسیم میشود :

 بنتونیت سدیم دار یا متورم

بنتونیت کلیسم دار یا غیرمتورم

استفاده از بنتونیت در حفاری چاه ارت

دوغاب بنتونیت در چاه ارت به عنوان یک ماده کم مقاومت استفاده می شود که الکترود زمین در آن قرار می گیرد.بنتونیت حفره های پیرامون میله زمین را پر می کند تا مقاومت آن پایین بیاید.

خاک بنتونیت به دلیل داشتن خاصیت تیکسوتروپیک پس از مدتی راکد ماندن، ژل می شود و شسته نخواهد شد. از آنجایی که بنتونیت مقاومت الکتریکی پایینی دارد در شرایط معمولی خشک نمی شود و رطوبت چاه را بخوبی نگه می دارد و همچنین صفحه مسی داخل چاه ارت را هم محافظت می کند.بنتونیت از انواع کاهنده مقاومت زمین محسوب می شود.

 

استفاده غلط از بنتونیت در چاه ارت

عدم رعایت نسبت صحیح اختلاط با آب موقع اجرا

تزریق رطوبت بیش از حد

ترکیب با خاک

ترکیب با نمک

 نحوه استفاده صحیح از مواد کاهنده مقاومت زمین (بنتونیت چاه ارت)

برای استفاده بنتونیت در چاه ارت به عنوان مواد کاهنده برای پایین آوردن مقاومت زمین ، معمولا برای چاهی  به قطر حدود 80 سانتی متر و صفحه ای به ضلع 50 سانتی متر، حدود 300 تا 350 کیلوگرم بنتونیت و 3 برابر آن آب لازم است.

 

 

 

در حال ارسال
نظرات کاربر
5 (2 آرا)
در صورت تمایل، مطلب ما را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید
ترک نظر