صاعقه گیر ساختمان

نصب صاعقه گیر ساختمان ( برقگیر )

همان طور که می دانیم صاعقه می تواند صدمات جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. سالانه آمار بسیاری از برخورد جریان صاعقه از سراسر جهان به گوش می رسد که منجر به بروز خسارات مالی و حتی جانی شده است. بنابراین نصب صاعقه گیر بخصوص در مناطق حساس مانند ساختمان های بلند مرتبه و محل های صنعتی از الزامات رعایت اصول ایمنی می باشد. در ویدیوی زیر بخشی از اثرات مخرب صاعقه مورد بررسی قرار گرفته است.

آموزش نصب و اجرای صاعقه گیر به صورت مرحله ای و کامل

در این مقاله قصد داریم تا مراحل نصب این سیستم های حفاظت در برابر صاعقه را به طور کامل و مرحله به مرحله مورد بررسی قرار دهیم. لازم به ذکر است که کارشناسان واحد سیستم های حفاظتی گروه فنی و مهندسی مبتکران صنعت با پشتوانه بیش از یک دهه تجربه در طراحی و راه اندازی این سیستم ها و اجرای بیش از صد پروژه، آماده ارائه مشاوره رایگان و پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند. جهت اجرای صفر تا صد پروژه های خود نیز می توانید با کارشناسان واحد بازرگانی ارتباط برقرار کنید.

مراحل نصب صاعقه گیر

مراحل نصب صاعقه گیر از جمله صاعقه گیر ساختمان به 11 گام زیر تقسیم بندی می شود:

 1. برداشت اطلاعات عوارض محل مورد نظر جهت حفاظت
 2. ارزیابی ریسک
 3. تعیین سطوح حفاظتی
 4. اجرای سیستم ارتینگ و همبندی
 5. نصب واحد جذب و یا همان صاعقه گیر
 6. نصب هادی های نزولی
 7. نصب بست ها، کلمپ ها
 8. نصب جعبه تست
 9. نصب شمارنده صاعقه گیر
 10. همبندی سازه اطراف واحد جذب
 11. نصب سرج ارستر در تابلو برق ها و تجهیزات الکترونیکی حساس

در ادامه هر یک از این مراحل را به طور مفصل مورد بررسی قرار می دهیم.

مرحله اول- برداشت اطلاعات عوارض محل مورد نظر جهت حفاظت

هدف از این مرحله و مرجله بعدی تحقیق در مورد ضرورت نصب صاعقه گیر در محل مورد نظر می باشد. اگر نتیجه این تحقیق لزوم استفاده از سیستم حفاظت در برابر صاعقه را به اثبات برساند، گام بعدی نیز طی می گردد. در این مرحله از محل موردنظر بازدید می شود. موقعیت جفرافیایی آن مورد بررسی قرار گرفته و اطلاعات مورد نیاز در خصوص کاربری محل و میزان حساسیت آن بدست می آید.

ارتفاع سازه

اولین پارامتر تعیین سطح حفاظتی در برابر صاعقه ارتفاع ساختمان است.برهمین اساس سازه های حفاظت شده را به دو قسمت زیر تقسیم می کنیم:

 1. سازه های با ارتفاع کمتر از 23 متر
 2.  سازه های با ارتفاع بیشتر از 23 متر

اگر ارتفاع ساختمان کمتر از 23 متر بود و فقط قسمتی از آن (مثلا یک آنتن مخابراتی) در ارتفاعی بیش از 23 متر قرار می گرفت، هادی ها و تجهیزات باید فقط در قسمتی که بیشتر از ارتفاع 23 متر دارد به کار گرفته شود و هادی ها به طرز متعادلی به بقیه سیستم حفاظت از صاعقه متصل شوند.

انواع سقف ها و درجات شیب

با توجه به تنوع شکل ساختمان ها و بناهای جدید از لحاظ معماری به سبب تنوع منطقه جغرافیایی حالات مختلف سقف ساختمان ها می تواند یکی از انواع زیر باشد :

 1. سقف صاف یا با شیب ملایم
 2. سقف شیروانی
 3. سقف گنبدی
 4. سقف صاف ولی دارای دکل و  آنتن نصب شده روی آن
مرحله دوم- ارزیابی ریسک

این گام و گام بعدی بررسی مکان موردنظر جهت بدست آوردن سطح حفاظتی و شعاع پوششی مورد نیاز می باشد. مواردی که در این مرحله مورد بررسی قرار می گیرند عبارتند از:

 • نوع سازه مورد حفاظت (بتنی، فلزی، چوبی)
 • ارتفاع سازه های بلند اطراف سازه مورد حفاظت
 • فاصبه سازه های بلند اطراف سازه مورد حفاظت
 • اهمیت ساره مورد حفاظت در هنگام آتش سوزی
 • بدست آوردن سطح حفاظتی مورد نیاز

در این مرحله ار نصب صاعقه گیر استانداردهای بین المللی مختلفی طراحی شده اند. استانداردهای NFC17-102، NFP-780، BS6651 از جمله آنها می باشد. این استانداردها پارامترهایی را معرفی می نمایند که با استفاده از آنها می توان ضریب احتمال خطر صاعقه و سطح حفاظتی موردنیاز را برآورد کرد. نمونه هابی از این پارامترها عبارتند از:

Nc

این پارامتر بیانگر تراکم تحمل پذیری ساختمان در برابر اصابت صاعقه می باشد.

Nd

این پارامتر تعداد برخورد مستقیم صاعقه به سازه را نشان می دهد.

The lightning flash density (Ng)

این پارامتر بیانگر تعداد صاعقه هایی است که در هر کیلومتر مربع در سال به زمین برخورد می کند. سوالی که احتمالا برایتان پیش آمده است این است که چگونه می توان تعداد صاعقه ها را بدست آورد؟ پاسخ این است که برای بدست آوردن مقدار پارامتر Ng می توان از نقشه های ایزوکرونیک استفاده کرد. متاسفانه در کشور ما تاکنون این نقشه ها تهیه نشده اند که البته برنامه تهیه آنها توسط دانشگاه بیرجند در دستور کار قرار گرفته است که امیدواریم به زودی نتایج آن در دسترس قرار گیرد. تا آن زمان می توان از نقشه های جهانی بدین منظور استفاده کرد که قطعا با جستجوی ساده می توانید آنها را بیابید. با استفاده از این نقشه ها و با شمارش تعداد روزهای طوفانی همراه با صاعقه می توان اعداد بدست آمده را در جداول استاندارد BS6651 قرار داده و مقدار پارامتر Ng را تخمین زد. مطالعه مقاله زیر در مورد این پارامتر و تاثیر آن پیشنهاد می گردد.

چندین عامل در محاسبه پارامترهای فوق دخیل هستند که در این قسمت به صورت موردی به آنها اشاره می گردد. این عوامل عبازتند از:

 • نوع سازه
 • موقعیت قرارگیری آن
 • محتوای داخل سازه
 • کاربری سازه
 • پی آمد اصابت صاعقه
 • مقدار طول، عرض و ارتفاع سازه
 • پارامتر Ng و …

بررسی کامل و دقیق تر فرمول های محاسباتی مربوط به این مرحله از حوصله این بحث خارج است. جهت دستیابی به اطلاعات بیشتر به مراجع استانداردهای ذکر شده مراجعه نمایید.

مرحله سوم- تعیین سطوح حفاظتی

پس از محاسبات ذکر شده میزان سطح حفاظتی مورد نیاز برای سازه مورد نظر بدست می آید. اگر مقدار پارامتر Nd بیشتز از مقدار پارامتر Nc باشد، بیانگر این واقعیت است که برای سازه مورد مطالعه بایستی سیستم حفاظتی صاعقه گیر نصب گردد و با استفاده از فرمول های محاسباتی ذکر شده در استانداردهای بین المللی یاده شده می توان سطح حفاظتی موردنیاز را نیز بدست آورد. واضح است که سطح حفاظتی بدست آمده در این مرحله در انتخاب صاعقه گیر ساختمان مناسب فاکتور مهمی می باشد.

مرحله چهارم- اجرای سیستم ارتینگ و همبندی

در مورد این مرحله از نصب صاعقه گیر و نحوه اجرای آن در مقاله مربوط به اجرا و تست چاه ارت و همچنین مقاله همبندی به طور مفصل صحبت کرده ایم.

حتما بخوانید : آموزش گام به گام اجرای چاه ارت
مرحله پنجم- نصب واحد جذب و یا همان صاعقه گیر

در این مرحله نصب صاعقه گیر با توجه به دستورالعمل فنی آن انجام می گیرد. یادآوری می گردد که مدل مناسب صاعقه گیر و میزان شعاع پوششی آن با توجه به نتایج مرحله سوم انتخاب می گردد.

ارتفاع ترمینال های هوایی

سر ترمینال های هوایی تا تجهیزات حفاظت شده نباید کمتر از 245 میلیمتر باشد. ترمینال های هوایی باید به طرز محکم و قابل قبولی در جای خود محکم شوند، تا در برابر وزش باد و دیگر خطرات جابجا نشوند.

جایابی صاعقه گیر بر روی سقف

صاعقه گیرها باید در فاصله 60 سانتی متری از لبه پشت بام نصب شوند.در روی سقف های شیروانی باید بر روی لبه  و در پشت بام های تخت باید در محیط پیرامون آن نصب شوند. چنانچه ارتفاع صاعقه گیرها بیشتر از 6 سانتی متر باشد مجاز به نصب آن ها در فاصله ای کمتر از 7.6 متری از همدیگر هستیم. اگر عرض و یا طول پشت بام ساختمان بیشتر از 15 متر باشد نیاز به صاعقه گیرهای اضافی است.

تعیین مناطق حفاظت شده با استفاده از روش گوی غلطان (Rolling Sphere)

برای تعیین مناطق حفاظت شده در برابر صاعقه از روش گوی غلطان استفاده می شود. برای این منظور یک کره فرضی به شعاع 46 متر در نظر گرفته می شود. کره مذکور به روی ساختمان گردانده می شود. منظور از ناحیه حفاظت شده فاصله عمودی تحت دو نقطه اتصال کره است. وقتی کره از یک طرف مماس بر زمین و از طرف دیگر بر روی صاعقه گیر است، همچنین چنانچه کره بر روی دو صاعقه گیر سوار شود تمام فضای زیر آن حفاظت شده محسوب می شود.

توجه به این نکته الزامی است که تمام فضاهایی که درون کره فرضی گفته شده است، در معرض صاعقه هستند پس می بایستی برای تعیین نقاط حفاظت شده کره را در تمام جهات ممکن غلطاند. همانطور که کره به سمت بالای برج می لغزد با آنتن های کناری برج در ارتفاع بیشتر از 45 متر برخورد می کند. برای حفاظت این آنتن ها می توان از دو میله برقگیر که به صورت  افقی در بالا و پایین آنتن نصب شده اند استفاده کرد.

برای درک بهتر روش گوی غلطان ویدیوی زیر را تماشا کنید.

 

مرحله ششم- نصب هادی های نزولی

پس از نصب صاعقه گیر ساختمان، آن را توسط یک یا چند هادی نزولی به سیستم ارتینگ اجرا شده در مرحله چهارم متصل می کنیم. به هادی های نزولی اصطلاحا هادی های میانی نیز گفته می شود. جنس این هادی ها از انواع تسمه و یا سیم های مسی بافته شده با حداقل سطح مقطع 50 میلی متر مربع انتخاب می گردد. البته در مورد صاعقه گیر ساختمان سطح مقطع 50 میلی متر مربع کفایت می کند، ولی جهت نصب صاعقه گیر برای مصارف صنعتی از سیم های مسی با سطح مقطع بیشتر از 50 مانند 75، 90 و یا حتی 120 استفاده می گردد. تعداد هادی های مورد نیاز نیز با توجه به ارتفاع ساختمان مورد حفاظت تعیین می گردد که در استانداردهای NFC می توانید جداول آنها را بیابید.

ذکر این نکته ضروری است که به هنگام نصب هادی نزولی و اتصالات آن باید دقت زیادی کرد. وظیفه هادی ها تخلیه انرژی صاعقه می باشد و این امر باید به درستی انجام گیرد تا این انرژی خطرناک از مسیرهای نامناسب تخلیه نگردد. زیرا خطرات آن به مراتب بیشتر از خود صاعقه خواهد بود.

هادی های نزولی

پارامترهایی که بر مکان  این هادی ها تاثیرگذار است عبارتند از :

 1. مکان صاعقه گیر
 2. ایجاد مستقیم ترین مسیر هدایت به سمت زمین
 3. شرایط زمین
 4. حفاظت در برابر جابجایی یا پارگی در برابر آسیب های فیزیکی
 5. مکان سازه های فلزی ساختمان (ویا هر مجموعه فلزی دیگر در ساختمان)
 6. مکان سیستم لوله کشی آب در زیرزمین

در هر ساختمانی با هر شرایط باید حداقل دو مسیر هادی نزولی تعبیه گردد. ساختمان هایی که محیط پیرامونی بام آن ها بیش از 76 متر است باید به ازای هر 30 متر یک هادی نزولی به سمت زمین لحاظ شود.پس با توجه به نکته ذکر شده فاصله متوسط باید بین هادی های نزولی نباید بیش از 30 متر شود.

نحوه نصب هادی نزولی را در ویدیوی زیر به تصویر کشیده شده است.

هادی های اصلی

هادی های اصلی باید تمام تجهیزات و ترمینال ها را به شکلی به هم وصل کنند که هر تجهیز حداقل دو مسیر مجزا به سمت پایین ساختمان داشته باشد. موارد زیر می توانند تنها با یک هادی متصل شوند:

 • صاعقه گیرهای انتهایی، به شرطی که فاصله آن ها از هادی های شبکه کمتر از 5 متر باشد.
 • چنانچه سقف ساختمان خود دارای دو ارتفاع بود، صاعقه گیرهای طبقه پایین تر می توانند تنها با یک مسیر به شبکه جمع آوری صاعقه متصل شوند. ( به شرطی که اختلاف ارتفاع دو تکه از پشت بام کمتر از 12 متر باشد. )

قطعات فلزی ساختمان از قبیل نرده های فلزی، نردبان، لوله های جمع آوری آب های باران  و … نباید به عنوان جایگزین هادی های اصلی شبکه شوند. اگر نیاز به خم کردن هادی ها باشد، میزان پیچش باید کمتر از 90 درجه باشد.کنداکتورهایی که فاصله بیش از 90 سانتی متر را در هوا طی می کنند باید به روش مناسب از ضربه یا جابجایی محافظت شوند.

مرحله هفتم- نصب بست ها و کلمپ ها

در این مرحله هادی های نزولی در نطر گرفته شده در مرحله قبلی با استفاده از کلمپ ها یا بست ها به صاعقه گیر متصل می شوند. همان طور که در پاراگراف قبلی نیز اشاره کردیم، در اتصال آنها باید دقت زیادی به عمل آورد. جنس کلمپ ها نیز معمولا فولادی و یا گالوانیزه می باشند.چنانچه هادی ها به درون خاکی وارد می شوند که رطوبت دارد و یا از لحاظ املاح شیمیایی خاصیت اسیدی یا قلیایی دارد، تمهیدات لازم برای جلوگیری از زنگ زدگی و یا خوردگی این کنداکتورها باید لحاظ گردد. این روکش گالوانیزه باید از 90 سانتی متری بالای سطح خاک روی سیم را پوشاند و تا انتها ادامه یابد. از سازه فلزی ساختمان و یا آرماتورهای بتن اسکلت ساختمان نیز می توان به عنوان کنداکتورهای غیرفعال استفاده نمود.

مرحله هشتم- نصب جعبه تست

برای هدایت جریان صاعقه به زمین باید از اتصال و یکپارچگی آرماتورها و یا سازه از بام تا زمین اطمینان حاصل شود و تست های مربوطه انجام شود، در قسمت بام ساختمان تمامی آرماتورها به نحو مناسب ( لحیم کردن، جوش دادن، سیم بندی و اتصالات محکم ) به هم متصل شوند. نصب جعبه های تست بر روی تمامی هادی های نزولی اجباری می باشد. وظایف آنها انجام تست های سیستم و تست اتصال صحیح هادی نزولی به سیستم ارت می باشد. این جعبه ها در فاصله حدودا دو متری از سطح زمین نصب می شوند. توصیه می شود از جنس کامپوزیتی به جای فلزی استفاده گردد.

مرحله نهم- نصب شمارنده صاعقه گیر

شمارنده صاعقه گیر و یا همان کانتر تعداد صاعقه های عبوری از سیستم صاعقه گیر و ساعت و تاریخ وقوع آنها را ثبت می کند. این ابزار جهت بررسی صحت عملکرد این سیستم ضروری می باشد که در این مرحله در مستقیم ترین هادی نزولی و قبل از جعبه تست نصب می گردد.

مرحله دهم- همبندی سازه اطراف واحد جذب
مرحله یازدهم- نصب سرج ارستر در تابلو برق ها و تجهیزات الکترونیکی حساس

نکته ای که در انتهای مقاله صاعقه گیر ساختمان باید به آن اشاره کنیم این است که:

در ساختمان هایی که بیش از یک صاعقه گیر میله ای در پشت بام آنها نصب شده است و مانع با ارتفاع بیش از 1.5 متر در بین آنها وجود ندارد، باید تمامی صاعقه گیرها به یکدیگر متصل شوند.

 

سوالات خود را در بخش نظرات بگذارید تا در اسرع وقت پاسخ دهیم.

بیشتر بخوانید : حفاظت مراکز مخابراتی در برابر صاعقه

 

در حال ارسال
نظرات کاربر
4.31 (32 آرا)
در صورت تمایل، مطلب ما را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید
28نظر
مهرداد

نوامبر 30, 2018 @ 00:02

پاسخ

سایت بسیار مفیدی دارین
لطفا از وبلاگ ما هم دیدن کنید
ellips.blogfa.com

مهرداد

نوامبر 30, 2018 @ 16:15

پاسخ

عالی بود

Www.sepaniro.com

دسامبر 3, 2018 @ 23:04

پاسخ

لطفا پیش فاکتور ارسال کنید برای یه ساختمان ۶۰ در ۶۰ به ارتفاع ۳۰

آرش

دسامبر 13, 2018 @ 08:45

پاسخ

با سلام
لطفا پیش فاکتور یک صاعقه گیر رو برای من ارسال کنید

رامین

دسامبر 17, 2018 @ 01:06

پاسخ

سلام میشه در رابطه با نصب صاعقه گیر بیشتر راهنمایی کنید
ممنون

مبتکران صنعت

دسامبر 19, 2018 @ 09:05

پاسخ

سلام…بله حتما….پست های وبلاگ سایت رو دنبال کنید…در این مورد بیشتر صحبت خواهیم کرد

عبدالحمیدی

ژانویه 11, 2019 @ 18:36

پاسخ

لطفا پیش فاکتور یک دستگاه صاعقه گیر را برای بنده ارسال فرمایید.

Kashef amir

مارس 4, 2019 @ 08:59

پاسخ

سلام کاشف هستم یک پیش فاکتور برای ساختمان با طول ۳۰ و عرض۱۰ متر در ارتفاع ۳۵ متر. لطفا پیش فاکتور با ریز کارکرد .
با تشکر TEL:09121402011

admin

مارس 7, 2019 @ 08:18

پاسخ

سلام..بله حتما کارشناسان با شما تماس گرفته و ارسال می کنند

کامبیز ملکی

جولای 5, 2019 @ 18:26

پاسخ

با سلام و عرض ادب سئوالی داشتم. قصد داریم بر روی دکل مخابراتی که تجهیزات فرستنده و گیرنده نصب است, صاعقه گیر نصب نمائیم. کلیه ی تجهیزات مخابراتی به چاه ارت متصل هستند. آیا می‌توان کابل صاعقه‌گیر را نیز به همون چاه ارت مشترک وصل نمود یا باید برای صاعقه‌گیر چاه ارت جداگانه‌ای احداث شود؟ با تشکر از شما

admin

جولای 6, 2019 @ 15:12

پاسخ

سلام و عرض ادب
بله امکان اتصال هست ولی باید تمهیدات حفاظت ثانویه هم انجام گیرد.

محمد

جولای 7, 2019 @ 14:21

پاسخ

با عرض سلام لطفا در مورد برقگیر های تابلویی و برقگیرهای ساختمان مطلب بزارید متشکرم

admin

جولای 14, 2019 @ 08:40

پاسخ

عرض سلام و ادب
بله حتما

رستمی

نوامبر 1, 2019 @ 14:17

پاسخ

سلام لطفا یک پیش فاکتور سیستم صاعقه گیر برای یک ساختمان 12*20 یا ارتفاع 25 متر و راهنمایی نصب ارسال کنید با تشکر

admin

نوامبر 3, 2019 @ 16:04

پاسخ

با سلام
ارسال شد دوست عزیز
لطفا بررسی بفرمایید

محمودیان

نوامبر 11, 2019 @ 21:18

پاسخ

سلام
ساختمانهای با چه ارتفاعی نیاز به نصب صاعقه گیردارند؟

admin

نوامبر 13, 2019 @ 20:42

پاسخ

سلام دوست عزیز
طبق آیین نامه آتش نشانی بیش از ۲۱ متر ارتفاع باید صاعقه گیر نصب کرد .
هر چند در استانداردهای بین المللی ارزیابی ریسک رو ملاک قرار دادن

دفتر بازرگانی

نوامبر 12, 2019 @ 18:46

پاسخ

لطفا اطلاعات تماس خود را جهت ارسال پیش فاکتور ارسال فرمایید یا با شماره تلفن 66293276 تماس حاصل نمایید

کیان

جولای 12, 2020 @ 13:35

پاسخ

واقعا عالی بود، توضیح کاملی در مورد صاعقه گیر ارائه کردید.سپاس

admin

آگوست 2, 2020 @ 14:40

پاسخ

ممنون از توجه شما

mahmoud

جولای 26, 2020 @ 14:45

پاسخ

نصب صاعقه گیر برای ساختمانهای چند متر به بالا ضروری است ؟

admin

جولای 28, 2020 @ 12:00

پاسخ

ساختمان هایی که ارتفاع بالای 60 متر دارند باید از تجهیزات صاعقه گیر استفاده کنند.

Milad

آگوست 2, 2020 @ 12:25

پاسخ

بسیار عالی و جامع بود

admin

آگوست 2, 2020 @ 14:33

پاسخ

ممنون از توجه شما

Saeid

آگوست 3, 2020 @ 01:19

پاسخ

مدت زمان اجرای صاعقه گیر برای یک ساختمان چقدر است؟

admin

اکتبر 27, 2020 @ 13:42

پاسخ

مدت زمان اجرای صاعقه گیر دو روز می باشد.

مهدی

سپتامبر 21, 2020 @ 08:49

پاسخ

باسلام وعرض ادب واحترام خدمت شما
سوال بنده اینه که بعداز نصب چند میله صاعقه گیر بر روی سوله ای که سقف ان فلزی است اگرما این میله هارو با تسمه مسی به هم متصل کنیم اصطلاحا همبندی انجام بدیم در خود بالای سقف که ورق فلزی هست باید نسبت به سقف سوله عایق باشد یا نه درسقف سوله نیاز نیست ومیتونه بخوابه روی ورق سوله وفقط در قسمتی که جمع همشون منتقی میشه رو به پائین سوله و چاه باید با کابل روکش دار بیاد

admin

اکتبر 27, 2020 @ 13:42

پاسخ

با سلام
روی بام رو با سوله جدا کنید و از دو مسیر با هادی مسی تا چاه ارت بیارید، ولی اگر از هم جدا نکنید هم اتفاق غیر استانداری نیفتاده.

ترک نظر