سیستم اعلام حریق مبتکران
Written by admin بر سپتامبر 17, 2018 در اعلام و اطفاء حریق

سیستم اعلام حریق

تاریخچه مختصر از اعلام حریق

در قدیم روش متداول برای اعلان حریق این بود که مردم با شنیدن فریاد ((آتش)) بنا به موقعیت دو انتخاب پیش رو داشت‍‍‍‍د، یا  از آن فرار کرده و یا به سمت آن به منظور یاری رسانی بدوند. با گذشت سالها روش های اطفاء حریق نیز دستخوش تغیرات و پیشرفت شد.

سیستم اعلام حریق چیست؟

به مجموعه دستگاه هایی که با یکدیگر کار می کنند، تا مردم را از خطر آگاه سازند، سیستم اعلام حریق می گویند. این خطرات می توانند حریق، دود منو اکسید کربن و … باشند و به صورت دیداری و شنیداری به اطلاع برسند. این هشدار ها توسط انواع دتکتورهای دودی و انواع دتکتور های حرارتی و یا غیره کشف و به صورت دستی توسط انسان و یا به صورت اتوماتیک فعال می شوند و اعلام خطر می نمایند.

نحوه عملکرد اعلام حریق

در ویدیوی زیر نحوه عملکرد سیستم اعلام حریق به بیان بسیار ساده به تصویر کشیده شده است.

 

 

انواع سیستم های اعلام حریق                                                       

سیستم های اعلام حریق به دو دسته کلی سیستم اعلام حریق آدرس پذیر (addressable) و سیستم اعلام حریق متعارف (conventional) تقسیم می شوند. این دو دسته خود نیز دارای دو زیر دسته دستی و اتوماتیک هستند.

تفاوت اعلام حریق آدرس پذیر و متعارف

تفاوت عمده این دو سیستم در این است که در سیستم آدرس پذیر می توان به صورت دقیق متوجه شد که دقیقا کدام نقطه از ساختمان دچار حریق شده تا توسط انواع سیستم های اعلام حریق این خطر را برطرف نمود. ولی در سیستم های متعارف نمی توان به طور دقیق متوجه شد که کدام نقطه از ساختمان دچار حریق شده است. برای دوری از چنین مشکلی قابلیت Zone بندی در این نوع سیستم وجود دارد. یعنی به طور مثال می توان دو طبقه یک ساختمان را به صورت zone1 و zone2 در نظر گرفت. با آتش سوزی در طبقه دوم zone2 ‌ اعلان حریق خواهد کرد.

تفاوت قیمت سیستم اعلام حریق آدرس پذیر و متعارف

این دو نوع سیستم از لحاظ قیمت بسیار متفاوت هستند. به علت تفاوت در عملکرد و همچنین وارداتی بودن اکثر تجهیزات سیستم آدرس پذیر، این نوع سیستم اعلام حریق قیمت بیشتری نسبت به سیستم متعارف دارد. به طور مثال اگر یک ساختمان دو طبقه را مد نظر داشته باشیم ممکن است تفاوت قیمت سیستم آدرس پذیر 5 تا 6 برابر سیستم متعارف باشد. از این رو مشورت با کارشناسان جهت مشاوره و اطلاع از قیمت انواع سیستم های اعلام حریق می تواند مفید باشد.

ملزومات اطفاء حریق شامل استانداردهای مختلفی می باشد که از آن جمله می توان به این استاندارد ها اشاره نمود:

BS5839،NFPA72،LPCB،EN-54،EVPU،UL

اجزای سیستم اعلام حریق

یک سیستم اعلام حریق شامل این موارد است که به شرح آن ها خواهیم پرداخت.

دتکتور (آشکار ساز)، سامانه مرکزی (کنترل پنل)، خروجی ها

دتکتور 

دتکتور سیستم اعلام حریق

دتکتور

دتکتور (آشکارساز) ها با تشخیص عامل خطر همچون دود، حرارت، گاز و غیره در انواع سیستم های اعلام و اطفاء حریق، اعلام خطر می نمایند. انواع دتکتور به صورت دقیق شامل این موارد هستند:

دتکتور دودی، دتکتور گازی، دتکتور شعله ای، دتکتور حرارتی

آشکارساز دودی: این نوع  به دود حساس هستند و واکنش نشان می دهند. این نوع خود به سه نوع تقسیم می شوند:

الف) دتکتور دود نوری ب) دتکتور دود فتو الکتریک  ج) دتکتور دود یونیزاسیون

آشکارساز گازی: این نوع به گازهای خطزناک موجود در هوا واکنش نشان می دهند. این گازها شامل گازهای سمی، قابل انفجار، گازهای اکسید و غیره هستند.

آشکارساز حرارتی: ‌این نوع به تغیرات دما حساس هستند و با تغیر دمای ثابت واکنش نشان می دهد.

آشکارساز شعله ای: این نوع به تشعشعات قابل دید توسط انسان و غیره واکنش نشان می دهد.

کنترل پنل(سامانه مرکزی)

کنترل پنل سیستم اعلام حریق-msdco

کنترل پنل سیستم اعلام حریق

این سیستم معمولا شامل کیبورد برای ورود دستورات و مانیتور جهت مشاهده فرامین هستند. در این کنترل پنل علائم هشدار که توسط دتکتورها اعلام می شوند، مورد بررسی قرار می گیرند و اگر احتیاج به بررسی توسط انسان بود، اعلام خواهد کرد که نیاز به برسی توسط انسان دارد، اگر نه اعلام هشدار خواهد کرد.

خروجی ها:

خروجی سیستم اعلام حریق-msdco

خروجی سیستم اعلام حریق

بسته به نوع آتش سوزی و یا محل وقوع حریق، خروجی سیستم اعلام حریق متفاوت عمل خواهد کرد. این تجهیزات می توانند با آتش نشانی نزدیک به محل تماس برقرار نمایند، می توانند تابلوهای خروجی را روشن نمایند و یا آژیرهای خطر را فعال کنند. فعال سازی سامانه آتش خاموش کن از جمله اعمالیست که با توجه به تصمیم سامانه کنترل پنل خروجی نسبت به آن واکنش نشان خواهد داد.

 ……………………………………………………………………………………………………………………………………………….

شرکت مبتکران صنعت و دانش

مبتکران صنعت

شرکت مبتکران صنعت و دانش آماده ارائه خدمات در زمینه فروش و نصب انواع سیستم های اعلام و اطفاء حریق به هموطنان عزیز میباشد.

در صورت داشتن هر گونه سوال و یا اطلاع از قیمت انواع سیستم های اعلام حریق با همکاران ما در تماس باشید.

 

در حال ارسال
نظرات کاربر
5 (2 رای)
در صورت تمایل، مطلب ما را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید
1 نظر
ashiyan

دسامبر 25, 2018 @ 12:10

پاسخ

عالی بود .

ترک نظر