صاعقه گیر الکترونیکی و سیستم حفاظت در برابر صاعقه

سیستم حفاظت در برابر صاعقه

در ادامه مطالب مربوط به تعاریف مهم و کاربردی در سیستم های صاعقه گیر الکترونیکی و سیستم حفاظت در برابر صاعقه، با مفاهیم تاسیسات فلزی، بخش های هادی خارجی، همبندی به منظور همپتانسیل سازی، آرماتورهای بهم پیوسته، فاصله جداسازی، کلاس سیستم صاعقه گیر، طراح و مجری حفاظت صاعقه آشنا می شویم.

تاسیسات فلزی (metal installations)

هرگونه اقلام فلزی که صاعقه می تواند از آن عبور کند، تحت عنوان تاسیسات فلزی شناخته می شود. از جمله این تاسیسات که برای یک سیستم حفاظت صاعقه بسیار مهم هستند، می توان به ریل آسانسور، راه پله ها، آرماتورهای بهم پیوسته و تمامی اجزای فلزی ساختمان اشاره کرد.

بخش های هادی خارجی (external conductive parts)

این بخش ها نیز از جنس فلز بوده و می توانند جریان صاعقه را از خود عبور دهند. به همین دلیل برای سیستم صاعقه گیر الکترونیکی مهم هستند. مانند عناصر فلزی کابل، داکت های فلزی و …

همبندی به منظور همپتانسیل سازی صاعقه ((EB) lightning equipotential bonding)

بخش های فلزی جدا از هم در سیستم صاعقه گیر توسط برقگیرهای SPD همبندی می شوند تا اختلاف پتانسیل کاهش یابد. لازم به ذکر است این همبندی می تواند با استفاده از اتصال مستقیم نیز صورت گیرد.

آرماتورهای بهم پیوسته (interconnected reinforcing steel)

آرماتورها در واقع همان قطعات فولادی هستند که در داخل سازه تحت حفاظت، از نظر الکتریکی به صورت پیوسته در نظر گرفته می شوند.

فاصله جداسازی (separation distance)

در این فاصله جداسازی که بین دو بخش فلزی می باشد، جرقه به طور جدی و خطرناک نمی تواند تولید شود.

کلاس سیستم حفاظت صاعقه (class of LPS)

یک سیستم حفاظت صاعقه بر اساس ترازی از حفاظت صاعقه طبقه بندی می شود. منظور از تراز، معیاری است که طراحی سیستم صاعقه گیر بر اساس پارامترهای آن صورت گرفته است. منظور از کلاس سیستم حفاظت صاعقه، همان طبقه مربوط به آن می باشد.

طراح حفاظت صاعقه (lightning protection designer)

شخصی است متخصص که آشنایی علمی و عملی در زمینه طراحی سیستم صاعقه گیر الکترونیکی، فروش صاعقه گیر و نصب صاعقه گیر داشته باشد.

مجری حفاظت صاعقه (lightning protection installer)

شخصی است متخصص که آشنایی علمی و عملی در زمینه نصب صاعقه گیر، فروش صاعقه گیر و اجرای سیستم حفاظت در برابر صاعقه داشته باشد.

در صورت داشتن هر گونه سوال و یا جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان سیستم حفاظت در برابر صاعقه ما تماس حاصل فرمایید.

 

در حال ارسال
نظرات کاربر
5 (2 آرا)
در صورت تمایل، مطلب ما را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید
ترک نظر