مفاهیم کلی حفاظت کاتدی

مفاهیم حفاظت کاتدی:

در این سلسله مطالب در مورد جنبه های مختلف سیستم حفاظت کاتدی (حفاظت کاتدیک) صحبت خواهیم کرد و این مطالب در بخش وبلاگ قرار داده خواهند شد. کلیه کسانی که به دنبال یادگیری این مباحث چه به صورت مبتدی وچه به صورت حرفه ای هستند، با ما در این سلسله مطالب همراه باشند. در اولین مطلب با مفاهیم پایه ای سیستم حفاظت کاتدی آشنا می شویم.

از روش های کاهش خوردگی فلز، تبدیل آن به کاتد در پیل الکتروشیمیایی را می توان ذکر کرد. کاتد در پیل الکتروشیمیایی، الکترودیست که در آن کاهش رخ می دهد. قبل از اجرای حفاظت کاتدی سازه ها دارای دو منطقه کاتدی و آندی (مناطقی که در آن ها خوردگی اتفاق می افتد) هستند. اگر بتوانیم تمامی مناطق آندی را به کاتدی تبدیل کنیم، تمام سازه به کاتد تبدیل شده است و خوردگی از بین خواهد رفت.

تعریف کلاسیک حفاظت کاتدیک:

پلاریزاسیون کاتدی تمام مناطق دارای پتانسیل نجیب به فعال ترین مناطق بر روی سطح فلز. منظور از پتانسیل نجیب در این تعریف، کاتد و منظور از فعال ترین مناطق آند می باشد.

در طراحی حفاظت کاتدی یک مدار جریان مستقیم به واسطه تبدیل سازه به کاتد به وجود می آید. در این جریان میزان بار الکتریکی به گونه ای تنظیم می شود که پتانسیل پلاریزاسیون حداقل به اندازه فعال ترین منطقه روی سازه باشد.

تعریف ترمودینامیکی حفاظت کاتدیک:

در این مبحث با تبدیل سازه به کاتد یک مدار جریان مستقیم به دست می آید که در آن نرخ جریان بار الکترکی به نحوی تنظیم می شود که پتانسیل پلاریزاسیون حداقل به اندازه فعالترین (الکترونگاتیو) منطقه بر روی سازه است.

سازه بایستی تا پتانسیل پایداری ترمودینامیکی فلز سازه در محیط خاص به صورت کاتدی پلاریزه شود. این پتانسیل با منطقه مصونیت در نمودار پوربه (PH.potential) مرتبط است که بعدا به آن خواهیم پرداخت. نیاز نیست که جریان مورد نیاز حفاظت کاتدی تحت این دو تعریف یکسان باشند.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

جهت مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان طراحی حفاظت کاتدی ما تماس حاصل فرمایید.

 

 

در حال ارسال
نظرات کاربر
0 (0 رای)
در صورت تمایل، مطلب ما را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید
ترک نظر