صاعقه گیر الکترونیکی و سیستم حفاظت در برابر صاعقه

اجزای حفاظت در برابر صاعقه

در مطالب مربوط به صاعقه گیر الکترونیکی و سیستم حفاظت در برابر صاعقه قصد داریم تا با اجزای حفاظت در برابر صاعقه آشنا شویم. مباحث به صورت سلسه مراتبی در بخش وبلاگ سایت قرار خواهند گرفت. متخصصان این حوزه و افرادی که تصمیم به راه اندازی این سیستم ها به صورت تخصصی دارند، می توانند از مطالب این بخش به عنوان منبعی جامع و کامل استفاده نمایند. ضمن اینکه در طول مباحث با انواع تجهیزات مربوطه و کارکرد هر کدام از آنها آشنا خواهیم شد. در این مطلب آغازین، با برخی تعاریف مهم و کاربردی در این سیستم ها آشنا می شویم.

سیستم حفاظت در برابر صاعقه ((lightning protection system (LPS)

در یک تعریف کلی، حفاظت در برابر صاعقه سیستمی است که از تجهیزات و سازه ها در برابر اصابت صاعقه محافظت می نماید. این سیستم کاربردهای مختلف در مکان های مختلف دارد. از جمله صاعقه گیر مخزن، صاعقه گیر ساختمان، صاعقه گیر برج، صاعقه گیر بیمارستان،صاعقه گیر مراکز مخابراتی، صاعقه گیر کارخانه، صاعقه گیر دکل و مخازن سخت شناور، سیستم حفاظت در برابر صاعقه هواپیما و …

این سیستم از دو بخش تشکیل می شود: سیستم حفاظت صاعقه داخلی و خارجی

سیستم حفاظت صاعقه خارجی (external lightning protection system)

این بخش از مجموعه ای از یک سیستم پایانه هوایی، پایانه زمینی و هادی نزولی تشکیل شده است.

پایانه هوایی: سر ترمینال های هوایی تا تجهیزات حفاظت شده (ساختمان دکل) نباید کمتر از 245 میلیمتر باشد.ترمینال های هوایی باید به طرز محکم و قابل قبولی در جای خود محکم شوند تا در برابر وزش باد و دیگر خطرات جابجا نشوند.

پایانه زمینی: کنداکتورهای غیرفعال در قیمت زمین به پایانه های زمین (ground terminal) متصل می شوند.نقش این ترمینال ها دفع سریع، بی خطر و کامل جریان ناشی از صاعقه به داخل زمین است. جنس این پایانه ها می تواند از فولاد گالوانیزه شده، استیل آب دیده، مس و یا مس با مغذی فولادی باشد.

هادی نزولی: هادی های اصلی باید تمام تجهیزات و ترمینال ها را به گونه ای بهم وصل نماید که هر تجهیز حداقل دو مسیر مجزا به سمت پایین ساختمان داشته باشد.

سیستم حفاظت صاعقه داخلی (internal lightning protection system)

این بخش شامل عملیات مربوط به همبندی و یا عایق سازی الکتریکی (electrical insulation) سیستم حفاظت صاعقه خارجی می شود.

سیستم الکتریکی (electrical system)

این سیستم شامل اجزای تغذیه برق فشار ضعیف می باشد.

سیستم الکترونیکی (electronic system)

تمامی اجزای الکترونیکی حساس شامل کامپیوتر، تجهیزات ابزار دقیق، سیستم های رادیویی و … سیستم الکترونیکی را تشکیل می دهند.

واسط های ایزوله (isolating interfaces)

این واسط ها و ادوات سرج های (surges) هدایت شده بر روی خطوط ورودی را به زون حفاظت صاعقه کاهش می دهند.

 

در صورت داشتن هر گونه سوال و یا جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان سیستم حفاظت در برابر صاعقه ما تماس حاصل فرمایید.

 

در حال ارسال
نظرات کاربر
5 (1 رای)
در صورت تمایل، مطلب ما را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید
ترک نظر